Karabük Avukat,Karabük Ceza Avukatı

Günümüzde teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte, mağazaya gidip birebir alışveriş yapmak yerine insanlar daha çok internet tercih etmeye başlamıştır. Çeşitlilik açısından daha kolay erişim sağlayan e-ticaret sitelerinden hızlı bir şekilde satış gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle daha hızlı bir alışveriş süreci yaşanmaktadır.

 

Kargo Dolandırıcılığı

Son zamanlarda, kendilerinin hukuk bürosu olduğunu iddia ederek “Siparişinizi teslim etmek için dağıtıma çıkan kargo firması sizi evde bulamadığından zarara uğramıştır. Bu nedenle hakkınızda dava açıp icra takibi başlatacağız.” şeklinde mesaj ve aramalar yapan dolandırıcıların sayısı artmış durumdadır.

Bu mesajların hiçbir geçerliliği, hükmü yoktur. Kargo şirketlerinin bu gibi usulleri olmamakla birlikte, teslim edilemeyen ürün için dava açma gibi hakları bulunmamaktadır. Eğer kargo firması ürünü teslim edemez ise kargo şubesinde 3 iş günü bekledikten sonra iade süreci otomatik olarak başlatılır, icra takibi gibi bir süreç kesinlikle başlatılamaz. Tüketicinin siparişini teslim almama durumunda hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Mesafeli satış sözleşmesinde bu konuyla alakalı; siparişin teslim edildikten sonraki ilk 14 gün içerisinde iade hakkının mevcut olduğu ve iade teslim masrafını aşmamak kaydıyla iade ücretini tüketicinin ödeyeceği ifade edilmektedir.

Bunlarla birlikte kargo dolandırıcıları inandırıcılıklarını artırmak için hukuk bürosu veya avukat isimleri kullanabilmektedir. Kesinlikle bu gibi yalan dayanaklara itibar edilmemesi gerekir.

 

Kargo Dolandırıcıları Nasıl ve Nereye Şikayet Edilir?

Kargo dolandırıcılarının attığı mesajları uzman bir avukat aracılığı ile şikayet etme şansınız olduğu gibi avukatsız olarak da Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 

Kargo Şirketlerinin Hukuki Sorumlulukları

E-ticaret sitesinden sipariş veren müşterilerin ürünleri bazı durumlarda kusurlu, ayıplı gelebilmektedir. Bu durum ürünün kargoya yanlış veya kusurlu verilmesi sebepli olabileceği gibi teslimat aşamasında da herhangi bir sebeple zarar gelmesi yüzünden olabilmektedir. Hangi aşamada ürüne hasar geldiyse siparişin kusurundan da sorumlu olan taraf odur.

Örneğin, bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan bir kişinin siparişi evde olmadığı için teslim edilemezse bu durumda, müşteriye durumu haber veren bir mesaj atılarak, sipariş kargo firmasına geri dönmektedir. Geri dönen kargo iade sürecine girmeden önce 3 iş günü şubede bekletilmektedir. 3 iş günü içerisinde ürününü almaya gelmeyen müşterinin kargosu için iade süreci başlatılmaktadır. Yani kargo firmasının tek sorumluluğu ürünü satıcı işletmeden teslim alıp hasarsız ve mümkün olduğunca en hızlı şekilde müşteriye teslimini sağlamak, teslim edemediği ürünler için de tekrar satıcı işletmeye iadesini gerçekleştirmektir. Lakin bu süreçlerin herhangi bir noktasında kargo firmasının siparişin teslim edilememe gibi bir sebeple ile hukuki süreç başlatma hakkı bulunmamaktadır.

Yönetmeliğin 40. maddesi 9. Fıkrasında kargo şirketinin sorumlulukları “Yetki belgesi sahipleri; eşya, kargo ve bagajları, teslim aldıkları andan teslim edilinceye kadar, eşyanın, kargonun veya bagajın tamamen veya kısmen kaybından, zayiinden, hasara uğramasından, çalınmasından, güvenliğini sağlamaktan, teslim aldıkları şeklini muhafaza etmekten, korunması ve taşınmasından sorumludur.” şeklinde yapılmış bir tanımlama ile açıklanmıştır.

Tag :

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Eklenenler